Discussion
\(Two \) Mangoes, \(three \) grapes and \(four \) apples cost \(Rs. 15.\) \(Three\) Mangoes, \(two\) grapes and \(one\) apple cost \(Rs. 10.\) I bought \(3\) Mangoes, \(3\) grapes and \(3\) apples. How much did I pay?
Answer: B
Mango \(= X;\) Grape \(= Y;\) Apple \(= Z;\)
\(2X + 3Y + 4Z= 15 - 1\)
\(3X + 2Y + Z = 10 - 2\)
Adding (1) and (2) \(5X + 5Y + 5Z = 25\)
Clearly, \(X + Y + Z = 5\)
So cost of \(3\) Mangoes, \(3\) Grapes and \(3\) Apples will be \(3X + 3Y + 3Z \) \(i.e, 15\)
No comment is present. Be the first to comment.
Loading…
Post your comment
Please log in or register to post a comment.
Examination Categories
- SSC Exams
- Banking Exams
- Teaching Exams
- Civil Services Exams
- Railways Exams
- Engineering Recruitment Exams
- Defence Exams
- State Government Exams
- Police Exams
- Insurance Exams
- Nursing Exams
- Other Government Exams
- NRA CET
- PG Entrance Exams
- Campus Placement
- MBA Entrance Exams
- CUET and UG Entrance
- Judiciary Exams
- Regulatory Body Exams
- Software Development